شاهزاده امنیت گوگل
"شاهزاده امنیت" لقب رسمی پریسا تبریز، مسئول امنیت اطلاعات بنگاه گوگل است.
فوربز فهرستی از افراد زیر ۳۰ سال را منتشر کرده است که به نوشته این نشریه، دنیا را تغییر خواهند داد. این فهرست که به ۳۰ زیر ۳۰ مشهور است، در بخش‌های پانزده‌گانه‌ای چون اقتصاد، ورزش، فناوری و مواردی دیگر تقسیم و در هر یک از این دسته‌ها ۳۰ نفر فرد تأثیرگذار همراه با زندگینامه‌ای کوتاه معرفی شده‌اند.
پریسا تبریز که اخیرا ۳۱ ساله شده است در حومه شهر شیکاگو بزرگ شده مادرش پرستاری آمریکایی - لهستانی و پدرش یک پزشک مهاجر ایرانی است. نکته جالب در مورد پریسا تبریز این است که آشنایی وی با دنیای رایانه ها و فناوری سایبری نه به دوران کودکی و نوجوانی وی که به دوران تحصیل او در کالج برمی‌گردد وی توسط گوگل استخدام شد تا محصولات شرکت را به منظور چک کردن میزان درجه امنیت آنها هک کند و به توسعه دهندگان گوگل بیاموزد که چطور محصولات خود را ایمن کنند.
خانم تبریز در سال ۲۰۰۷ به استخدام گوگل درآمد و دهمین عضو تیم کوچکی از هکرها در این کمپانی شد. وظیفه این تیم در یک تأمین امنیت نرم‌افزارهای گوگل بود. نشریه فوربس، سال گذشته پریسا تبریز را در میان یکی از ۳۰ چهره‌ موفق زیر ۳۰ سال در عرصه فناوری در کنار مارک زوکربرگ، پایه‌گذار فیس‌بوک، جای داد.
پریسا تبریز
خبرنگار مجله ELLE می‌نویسد: پریسا تبریز برای گفت‌وگو در لباسی به رنگ همیشگی، سیاه، با چهره‌ای صمیمی و بدون آرایش ظاهر می‌شود و با لبخند می‌گوید "این رنگ، لاغر نشان می‌دهد". خانم تبریز در بخشی از گفت‌وگویش به نادیده گرفتن زنان از سوی دنیای فن‌اوری اشاره می‌کند و می‌گوید: "من فکر می‌کنم که تلفن‌های همراه برای مردان طراحی شده‌اند، برای این که آنها بزرگ هستند و همیشه در جیب‌تان جای نمی‌گیرند."
اکثر شرکت‌ها به کسانی که قادر به یافتن باگ‌ها در سیستم باشند و آنها را گزارش دهند، پول پرداخت می‌کنند. مبلغ پرداختی نیز بسته به نوع و درامد شرکت متغیر است؛ برای مثال این مبلغ نزد گوگل، از 25 هزار تا 60 هزار دلار متغیر است. بنابر اذعان یکی از مدیران ارشد گوگل زمانی که گوگل کارمندانش‌ را در جریان نتیجه یک تحقیق داخلی در این کمپانی گذاشت، شمار نامزد شدن زنان برای تصدی پست‌های بالاتر به طرز چشمگیری افزایش یافت. در این تحقیق آمده بود که کارمندان زن ۲۰ درصد کمتر از کارمندان مرد برای پذیرش مسئولیت‌های جدید پیش‌قدم می‌شوند.
پریسا تبریز به گروه هکرهای «کلاه سفید» تعلق دارد که در مقابل هکرهای «کلاه سیاه» قرار دارند. کلاه سفید‌ها به سیستم‌ها نفوذ می‌کنند اما از این نفوذ نیت بدی ندارند و هدفشان بررسی امنیت سیستم، شناسایی خلاء‌های امنیتی و ارتقای استحکام سیستم است. او باید نقاط صحف و رخنه‌ها و باگ‌ها را مثلاً در مرورگر کروم شناسایی کند و از برطرف شدن آنها اطمینان حاصل کند. پریسا تبریز و لشکر هکرهای «کلاه‌سفید» دوست دارند در مقابل هکرهای آنارشیست بایستند.
او غالبا بعد از پایان کار به باشگاهی در نزدیکی مقر گوگل می‌رود و به ورزش مورد علاقه‌اش یعنی صخره‌نوردی می‌پردازد. پریسا تبریز با نگاهی به آینده از کمرنگ‌ شدن اهمیت «رمز عبور» خبر می‌دهد. به گفته او ورود به کامپیوترها و حساب‌های کاربری از راه‌های فیزیکی صورت می‌گیرد، نظیر اثر انگشت که هم اکنون آیفو‌ن از آن بهره‌ می‌گیرد و این تازه آغاز راه است.
نظر خود را در مورد خبر " شاهزاده امنیت گوگل " بنویسید ؛ اگر در ثبت نظر به مشکل برخورد کردید ، فایل راهنما را در اینجا ببینید .